امید جهان نژادیان روز پنجشنبه افزود: از مجموع یک میلیون و ۹۰هزار تن گندم خریداری شده به صورت تضمینی، ۵۴هزار میلیارد ریال و برای خرید ۱۰۱هزار تن دانه روغنی کلزا که به صورت تضمینی و توافقی توسط دولت و بخش خصوصی خریداری شده مبلغ ۲۰هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.
وی از آمادگی خرید تضمینی گندم که به صورت بسیار پراکنده و ناچیز در برخی مناطق استان جریان دارد خبر داد و افزود: به محض ورود محصول به سیلو و سامانه خرید، مبلغ تعیین شده به حساب کشاورزان واریز می‌شود.
جهان نژادیان از عموم کشاورزان خوزستانی که محصول گندم و کلزای خود را تحویل داده اند و مدعی پرداخت نشدن آن هستند و یا به رقم پرداختی اعتراض دارند خواست به اداره کل غله و خدمات بازرگانی خوزستانی مراجعه کنند.
به تازگی مسعود اسدی رییس انجمن صنفی کشاورزان خوزستانی در اظهاراتی که در رسانه های مجازی نیز بازتاب داشت گفته بود هنوز ۲۰۰میلیارد ریال از مطالبات کلزاکاران خوزستانی پرداخت نشده است.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان در پاسخ به این موضوع گفت: براساس سامانه پرداختی این اداره کل به طور مستند همه مطالبات قطعی گندم کاران و کلزاکاران خوزستانی پرداخت شده است و کشاورزان مطالبه‌ای از غله ندارند.
امسال خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم معمول ۵۰هزار ریال و دانه روغنی کلزا ۱۱۰هزار ریال تعیین شده بود.
خوزستان امسال با وجود خشکسالی شدید و ناکافی بودن بارش ها در زمستان و بهار جایگاه نخست خرید و تولید گندم و کلزا را در کشور کسب کرد.
استان خوزستان با تولید سالانه ۱۷.۵میلیون تن محصولات زراعی، باغی، دامی، شیلات، عسل و لبنیات مقام نخست کشور را دارد.
سازمان جهادکشاورزی خوزستان پیش بینی کرده در سال زراعی جاری با توجه خشکسالی شدید، کمبود آب و متعاقب آن کاهش ۷۵درصدی کشت تابستانه نسبت به سال زراعی گذشته، تولیدات بخش کشاورزی استان بیش از ۲۰درصد کاهش یابد.