طرح افزایش ظرفیت ۲۰ هزار بشکه‌ای نفت رامشیر توسط شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه خبری جهان انرژی؛  با حضور مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، طرح افزایش ظرفیت فرآورشی ۲۰ هزار بشکه‌ای نفت واحد بهره برداری رامشیر در شرکت نفت آغاجاری به بهره برداری رسید.

 

علیرضا دانشی در آئین بهره برداری از این طرح بیان کرد: افزایش ظرفیت تولید نفت کشور از موضوعاتی است که در راستای اهداف و سیاسیت‌های دولت انقلابی سیزدهم قلمداد میگردد؛ و در این راستا فعالیت‌های گسترده‌ای را در سطح شرکت‌های تابعه پنج گانه مناطق نفت خیز جنوب شاهد هستیم.

مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب افزود: شرکت آغاجاری یکی از شرکت‌های مهم مناطق نفت خیز جنوب است که سهم قابل توجهی از تولید را بعهده دارد.

دانشی افزود : آنچه امروز شاهد هستیم حرکت جهادی است که با تلاش همکاران شرکت آغاجاری انجام شده و زمینه افزایش ظرفیت ۲۰ هزار بشکه‌ای این واحد را محقق کرده است.

در ادامه این مراسم مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری عنوان کرد: واحد بهره برداری رامشیر در ۱۵ کیلومتری غرب امیدیه در سال ۱۳۴۶ با ظرفیت اولیه ۲۰ هزار بشکه راه اندازی که طی سالیان اخیر با هدف توسعه و افزایش توان تولید، ظرفیت این واحد به ۵۵ هزار بشکه در روز رسید.

جواد تقی زاده افزود: با توجه به عدم پیشرفت اجرای بخش سطح الارض پروژه نگهداشت و افزایش تولید ۲۷مخزن و پیشرفت در بخش تحت الارض با حفاری و راه اندازی چاه‌های جدید در این میدان و کمبود ظرفیت نفت نمکی در واحد بهره برداری رامشیر، افزایش ظرفیت فرآورشی ۲۰ هزار بشکه‌ای نفت محقق و ظرفیت نفت نمکی از ۱۵ به ۳۵ هزار بشکه در روز افزایش و ظرفیت این واحد از ۵۵ به ۷۵ هزار بشکه در روز رسید.

وی افزود: در این پروژه طراحی و انجام مطالعات فنی و مهندسی، نصب فنداسیون، تهیه تفکیک گر، شیرآلات، قطعات مورد نیاز و انجام اصلاحیه‌های متعدد فرآیندی بر روی خطوط لوله نفت وگاز در واحد بهره برداری رامشیر، تماما متکی بر توان داخل و با استفاده از منابع و امکانات موجود و بدون هیچ گونه برون سپاری در مدت ۷۰ روز و با تلاش شبانه روزی مجموعه همکاران این شرکت محقق شد.

تقی زاده در ادامه بیان کرد: با راه اندازی چاه شماره ۲۷در شهریور امسال و چاه شماره ۳۱ میدان نفتی رامشیر در روز‌های اخیر مجموعا ۴ هزار بشکه در روز به تولید میدان رامشیر افزوده شد که سهم قابل توجهی از هدف افزایش تولید از طرح‌های عملیات محور افزایش و نگهداشت تولید میدان‌های منتسب به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب محقق شده است.

نفت تولیدی میدان رامشیر از نوع سنگین است که هم اکنون با ۲۳ حلقه چاه فعال دارای ۲ مجموعه فرآورش نفت نمکی و شیرین بوده که نفت شیرین به پالایشگاه آبادان و نفت نمکی جهت شیرین سازی به واحد نمکزدایی رگ سفید ۱ ارسال می‌گردد.

تقی زاده گفت : با توجه به کمبود فضا در واحد بهره برداری رامشیر و مشترک بودن خطوط لوله تعدادی از چاه‌ها و عدم اتصال خطوط لوله جریانی چاه‌های حفاری جدید، پیشنهاد احداث چندراهه جدید (۴۰ رشته) و احداث چندراهه مرحله دوم (جهت تولید از چاه‌های کم فشار این میدان) ارائه که این پروژه نیز توسط کارکنان توانمند شرکت آغاجاری در حال انجام است.